Tuesday, November 28, 2017

Jay Z and Kendrick Lamar have the most Grammy nominations this year


Jay Z and Kendrick Lamar are the top contenders for the 60th annual Grammy Awards. Jay Z received eight nods for his album 4:44 and Kendrick got seven for DAMN. Both rappers are nominated for 'Album of the Year' and 'Best Rap Album.'
The Grammys will take place at Madison Square Garden in New York on Jan. 28, airing live on CBS from 7:30 to 11 p.m. ET / 4:30 to 8 p.m. PT.

See the complete list of nominations below:

General Field
Category 1 - Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.)
• Redbone
     Childish Gambino
     Ludwig Goransson, producer; Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Bernie Grundman, mastering engineer
• Despacito
     Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
     Josh Gudwin, Mauricio Rengifo & Andrés Torres, producers; Josh Gudwin & Jaycen Joshua, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer
• The Story Of O.J.
     JAY-Z
     JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer
• HUMBLE.
     Kendrick Lamar
     Mike Will Made It, producer; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
• 24K Magic
     Bruno Mars
     Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
General Field
Category 2 - Album Of The Year
(Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.)
• "Awaken, My Love!"
     Childish Gambino
     Ludwig Goransson, producer; Bryan Carrigan, Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters; Bernie Grundman, mastering engineer
• 4:44
     JAY-Z
     JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
• DAMN.
     Kendrick Lamar
     DJ Dahi, Sounwave & Anthony Tiffith, producers; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; K. Duckworth, D. Natche, M. Spears & A. Tiffith, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer
• Melodrama
     Lorde
     Jack Antonoff & Lorde, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff & Ella Yelich-O'Connor, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer
• 24K Magic
     Bruno Mars
     Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters; Tom Coyne, mastering engineer
General Field
Category 3 - Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Despacito
     Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)
• 4:44
     Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)
• Issues
     Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)
• 1-800-273-8255
     Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
• That's What I Like
     Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)
General Field
Category 4 - Best New Artist
(An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.)
• Alessia Cara
• Khalid
• Lil Uzi Vert
• Julia Michaels
• SZA
Field 1 - Pop
Category 5 - Best Pop Solo Performance
(For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.)
• Love So Soft
     Kelly Clarkson
• Praying
     Kesha
• Million Reasons
     Lady Gaga
• What About Us
     P!nk
• Shape Of You
     Ed Sheeran
Field 1 - Pop
Category 6 - Best Pop Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.)
• Something Just Like This
     The Chainsmokers & Coldplay
• Despacito
     Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
• Thunder
     Imagine Dragons
• Feel It Still
     Portugal. The Man
• Stay
     Zedd & Alessia Cara
Field 1 - Pop
Category 7 - Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.)
• Nobody But Me (Deluxe Version)
     Michael Bublé
• Triplicate
     Bob Dylan
• In Full Swing
     Seth MacFarlane
• Wonderland
     Sarah McLachlan
• Tony Bennett Celebrates 90
     (Various Artists)
     Dae Bennett, Producer
Field 1 - Pop
Category 8 - Best Pop Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.)
• Kaleidoscope EP
     Coldplay
• Lust For Life
     Lana Del Rey
• Evolve
     Imagine Dragons
• Rainbow
     Kesha
• Joanne
     Lady Gaga
• ÷ (Divide)
     Ed Sheeran
Field 2 - Dance/Electronic Music
Category 9 - Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)
• Bambro Koyo Ganda
     Bonobo Featuring Innov Gnawa
     Bonobo, producer; Bonobo, mixer
• Cola
     Camelphat & Elderbrook
     Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, producers; Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, mixers
• Andromeda
     Gorillaz Featuring DRAM
     Damon Albarn, Jamie Hewlett, Remi Kabaka & Anthony Khan, producers; Stephen Sedgwick, mixer
• Tonite
     LCD Soundsystem
     James Murphy, producer; James Murphy, mixer
• Line Of Sight
     Odesza Featuring WYNNE & Mansionair
     Clayton Knight & Harrison Mills, producers; Eric J Dubowsky, mixer
Field 2 - Dance/Electronic Music
Category 10 - Best Dance/Electronic Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)
• Migration
     Bonobo
• 3-D The Catalogue
     Kraftwerk
• Mura Masa
     Mura Masa
• A Moment Apart
     Odesza
• What Now
     Sylvan Esso
Field 3 - Contemporary Instrumental Music
Category 11 - Best Contemporary Instrumental Album
(For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)
• What If
     The Jerry Douglas Band
     The Jerry Douglas Band
• Spirit
     Alex Han
     Alex Han
• Mount Royal
     Julian Lage & Chris Eldridge
     Julian Lage & Chris Eldridge
• Prototype
     Jeff Lorber Fusion
     Jeff Lorber Fusion
• Bad Hombre
     Antonio Sanchez
     Antonio Sanchez
Field 4 - Rock
Category 12 - Best Rock Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.)
• You Want It Darker
     Leonard Cohen
• The Promise
     Chris Cornell
• Run
     Foo Fighters
• No Good
     Kaleo
• Go To War
     Nothing More
Field 4 - Rock
Category 13 - Best Metal Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.)
• Invisible Enemy
     August Burns Red
• Black Hoodie
     Body Count
• Forever
     Code Orange
• Sultan’s Curse
     Mastodon
• Clockworks
     Meshuggah
Field 4 - Rock
Category 14 - Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Atlas, Rise!
     James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
• Blood In The Cut
     JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)
• Go To War
     Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)
• Run
     Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
• The Stage
     Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)
Field 4 - Rock
Category 15 - Best Rock Album
(For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.)
• Emperor Of Sand
     Mastodon
• Hardwired...To Self-Destruct
     Metallica
• The Stories We Tell Ourselves
     Nothing More
• Villains
     Queens Of The Stone Age
• A Deeper Understanding
     The War On Drugs
Field 5 - Alternative
Category 16 - Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)
• Everything Now
     Arcade Fire
• Humanz
     Gorillaz
• American Dream
     LCD Soundsystem
• Pure Comedy
     Father John Misty
• Sleep Well Beast
     The National
Field 6 - R&B
Category 17 - Best R&B Performance
(For new vocal or instrumental R&B recordings.)
• Get You
     Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
• Distraction
     Kehlani
• High
     Ledisi
• That's What I Like
     Bruno Mars
• The Weekend
     SZA
Field 6 - R&B
Category 18 - Best Traditional R&B Performance
(For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.)
• Laugh And Move On
     The Baylor Project
• Redbone
     Childish Gambino
• What I'm Feelin'
     Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones
• All The Way
     Ledisi
• Still
     Mali Music
Field 6 - R&B
Category 19 - Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• First Began
     PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
• Location
     Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)
• Redbone
     Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
• Supermodel
     Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)
• That's What I Like
     Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)
Field 6 - R&B
Category 20 - Best Urban Contemporary Album
(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.)
• Free 6LACK
     6LACK
• "Awaken, My Love!"
     Childish Gambino
• American Teen
     Khalid
• Ctrl
     SZA
• Starboy
     The Weeknd
Field 6 - R&B
Category 21 - Best R&B Album
(For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.)
• Freudian
     Daniel Caesar
• Let Love Rule
     Ledisi
• 24K Magic
     Bruno Mars
• Gumbo
     PJ Morton
• Feel The Real
     Musiq Soulchild
Field 7 - Rap
Category 22 - Best Rap Performance
(For a Rap performance. Singles or Tracks only.)
• Bounce Back
     Big Sean
• Bodak Yellow
     Cardi B
• 4:44
     JAY-Z
• HUMBLE.
     Kendrick Lamar
• Bad And Boujee
     Migos Featuring Lil Uzi Vert
Field 7 - Rap
Category 23 - Best Rap/Sung Performance
(For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.)
• PRBLMS
     6LACK
• Crew
     Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
• Family Feud
     JAY-Z Featuring Beyoncé
• LOYALTY.
     Kendrick Lamar Featuring Rihanna
• Love Galore
     SZA Featuring Travis Scott
Field 7 - Rap
Category 24 - Best Rap Song
(A song must contain music and lyrics and must be either a new song or a song first achieving prominence during the eligibility year. (Artist names appear in parentheses.))
• Bodak Yellow
     Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)
• Chase Me
     Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)
• HUMBLE.
     K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)
• Sassy
     E. Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)
• The Story Of O.J.
     Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)
Field 7 - Rap
Category 25 - Best Rap Album
(For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.)
• 4:44
     JAY-Z
• DAMN.
     Kendrick Lamar
• Culture
     Migos
• Laila's Wisdom
     Rapsody
• Flower Boy
     Tyler, The Creator
Field 8 - Country
Category 26 - Best Country Solo Performance
(For new vocal or instrumental solo country recordings.)
• Body Like A Back Road
     Sam Hunt
• Losing You
     Alison Krauss
• Tin Man
     Miranda Lambert
• I Could Use A Love Song
     Maren Morris
• Either Way
     Chris Stapleton
Field 8 - Country
Category 27 - Best Country Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.)
• It Ain't My Fault
     Brothers Osborne
• My Old Man
     Zac Brown Band
• You Look Good
     Lady Antebellum
• Better Man
     Little Big Town
• Drinkin' Problem
     Midland
Field 8 - Country
Category 28 - Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Better Man
     Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
• Body Like A Back Road
     Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)
• Broken Halos
     Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)
• Drinkin’ Problem
     Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)
• Tin Man
     Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)
Field 8 - Country
Category 29 - Best Country Album
(For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.)
• Cosmic Hallelujah
     Kenny Chesney
• Heart Break
     Lady Antebellum
• The Breaker
     Little Big Town
• Life Changes
     Thomas Rhett
• From A Room: Volume 1
     Chris Stapleton
Field 9 - New Age
Category 30 - Best New Age Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.)
• Reflection
     Brian Eno
• SongVersation: Medicine
     India.Arie
• Dancing On Water
     Peter Kater
• Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5
     Kitaro
• Spiral Revelation
     Steve Roach
Field 10 - Jazz
Category 31 - Best Improvised Jazz Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)
• Can't Remember Why
     Sara Caswell, soloist
• Dance Of Shiva
     Billy Childs, soloist
• Whisper Not
     Fred Hersch, soloist
• Miles Beyond
     John McLaughlin, soloist
• Ilimba
     Chris Potter, soloist
Field 10 - Jazz
Category 32 - Best Jazz Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.)
• The Journey
     The Baylor Project
• A Social Call
     Jazzmeia Horn
• Bad Ass And Blind
     Raul Midón
• Porter Plays Porter
     Randy Porter Trio With Nancy King
• Dreams And Daggers
     Cécile McLorin Salvant
Field 10 - Jazz
Category 33 - Best Jazz Instrumental Album
(For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.)
• Uptown, Downtown
     Bill Charlap Trio
• Rebirth
     Billy Childs
• Project Freedom
     Joey DeFrancesco & The People
• Open Book
     Fred Hersch
• The Dreamer Is The Dream
     Chris Potter
Field 10 - Jazz
Category 34 - Best Large Jazz Ensemble Album
(For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.)
• MONK'estra Vol. 2
     John Beasley
• Jigsaw
     Alan Ferber Big Band
• Bringin' It
     Christian McBride Big Band
• Homecoming
     Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
• Whispers On The Wind
     Chuck Owen And The Jazz Surge
Field 10 - Jazz
Category 35 - Best Latin Jazz Album
(For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.)
• Hybrido - From Rio To Wayne Shorter
     Antonio Adolfo
• Oddara
     Jane Bunnett & Maqueque
• Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos
     Anat Cohen & Marcello Gonçalves
• Típico
     Miguel Zenón
• Jazz Tango
     Pablo Ziegler Trio
Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 36 - Best Gospel Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.)
• Too Hard Not To
     Tina Campbell
     Tina Campbell; Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters
• You Deserve It
     JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
     JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn; David Bloom, JJ Hairston, Phontane Demond Reed & Cortez Vaughn, songwriters
• Better Days
     Le'Andria
     Le'Andria
• My Life
     The Walls Group
     The Walls Group; Warryn Campbell, Eric Dawkins, Damien Farmer, Damon Thomas, Ahjah Walls & Darrel Walls, songwriters
• Never Have To Be Alone
     CeCe Winans
     CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters
Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 37 - Best Contemporary Christian Music Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.)
• Oh My Soul
     Casting Crowns
     Casting Crowns; Mark Hall & Bernie Herms, songwriters
• Clean
     Natalie Grant
     Natalie Grant; Natalie Grant, songwriter
• What A Beautiful Name
     Hillsong Worship
     Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters
• Even If
     MercyMe
     MercyMe; David Garcia, Ben Glover, Crystal Lewis, MercyMe & Tim Timmons, songwriters
• Hills And Valleys
     Tauren Wells
     Tauren Wells; Chuck Butler, Jonathan Smith & Tauren Wells, songwriters
Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 38 - Best Gospel Album
(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.)
• Crossover: Live From Music City
     Travis Greene
• Bigger Than Me
     Le'Andria
• Close
     Marvin Sapp
• Sunday Song
     Anita Wilson
• Let Them Fall In Love
     CeCe Winans
Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 39 - Best Contemporary Christian Music Album
(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip-hop, or rock recordings. (Subject to eligibility criteria))
• Rise
     Danny Gokey
• Echoes (Deluxe Edition)
     Matt Maher
• Lifer
     MercyMe
• Hills And Valleys
     Tauren Wells
• Chain Breaker
     Zach Williams
Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 40 - Best Roots Gospel Album
(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings. (Subject to eligibility criteria))
• The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1
     The Collingsworth Family
     The Collingsworth Family
• Give Me Jesus
     Larry Cordle
     Larry Cordle
• Resurrection
     Joseph Habedank
     Joseph Habedank
• Sing It Now: Songs Of Faith & Hope
     Reba McEntire
     Reba McEntire
• Hope For All Nations
     Karen Peck & New River
     Karen Peck & New River
Field 12 - Latin
Category 41 - Best Latin Pop Album
(For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.)
• Lo Único Constante
     Alex Cuba
• Mis Planes Son Amarte
     Juanes
• Amar Y Vivir  En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017
     La Santa Cecilia
• Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
     Natalia Lafourcade
• El Dorado
     Shakira
Field 12 - Latin
Category 42 - Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
(For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.)
• Ayo
     Bomba Estéreo
• Pa' Fuera
     C4 Trío & Desorden Público
• Salvavidas De Hielo
     Jorge Drexler
• El Paradise
     Los Amigos Invisibles
• Residente
     Residente
Field 12 - Latin
Category 43 - Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
(For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.)
• Ni Diablo Ni Santo
     Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
• Ayer Y Hoy
     Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
• Momentos
     Alex Campos
• Arriero Somos Versiones Acústicas
     Aida Cuevas
• Zapateando En El Norte
     Humberto Novoa, producer (Various Artists)
Field 12 - Latin
Category 44 - Best Tropical Latin Album
(For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.)
• Albita
     Albita
• Art Of The Arrangement
     Doug Beavers
• Salsa Big Band
     Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
• Gente Valiente
     Silvestre Dangond
• Indestructible
     Diego El Cigala
Field 13 - American Roots Music
Category 45 - Best American Roots Performance
(For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).)
• Killer Diller Blues
     Alabama Shakes
     Alabama Shakes
• Let My Mother Live
     Blind Boys Of Alabama
     Blind Boys Of Alabama
• Arkansas Farmboy
     Glen Campbell
     Glen Campbell
• Steer Your Way
     Leonard Cohen
     Leonard Cohen
• I Never Cared For You
     Alison Krauss
     Alison Krauss
Field 13 - American Roots Music
Category 46 - Best American Roots Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Cumberland Gap
     David Rawlings
     David Rawlings & Gillian Welch, songwriters (David Rawlings)
• I Wish You Well
     The Mavericks
     Raul Malo & Alan Miller, songwriters (The Mavericks)
• If We Were Vampires
     Jason Isbell And The 400 Unit
     Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)
• It Ain't Over Yet
     Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White
     Rodney Crowell, songwriter (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White)
• My Only True Friend
     Gregg Allman
     Gregg Allman & Scott Sharrard, songwriters (Gregg Allman)
Field 13 - American Roots Music
Category 47 - Best Americana Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.)
• Southern Blood
     Gregg Allman
• Shine On Rainy Day
     Brent Cobb
• Beast Epic
     Iron & Wine
• The Nashville Sound
     Jason Isbell And The 400 Unit
• Brand New Day
     The Mavericks
Field 13 - American Roots Music
Category 48 - Best Bluegrass Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.)
• Fiddler's Dream
     Michael Cleveland
• Laws Of Gravity
     The Infamous Stringdusters
• Original
     Bobby Osborne
• Universal Favorite
     Noam Pikelny
• All The Rage - In Concert Volume One [Live]
     Rhonda Vincent And The Rage
Field 13 - American Roots Music
Category 49 - Best Traditional Blues Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.)
• Migration Blues
     Eric Bibb
• Elvin Bishop's Big Fun Trio
     Elvin Bishop's Big Fun Trio
• Roll And Tumble
     R.L. Boyce
• Sonny & Brownie's Last Train
     Guy Davis & Fabrizio Poggi
• Blue & Lonesome
     The Rolling Stones
Field 13 - American Roots Music
Category 50 - Best Contemporary Blues Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.)
• Robert Cray & Hi Rhythm
     Robert Cray & Hi Rhythm
• Recorded Live In Lafayette
     Sonny Landreth
• TajMo
     Taj Mahal & Keb' Mo'
• Got Soul
     Robert Randolph & The Family Band
• Live From The Fox Oakland
     Tedeschi Trucks Band
Field 13 - American Roots Music
Category 51 - Best Folk Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.)
• Mental Illness
     Aimee Mann
• Semper Femina
     Laura Marling
• The Queen Of Hearts
     Offa Rex
• You Don't Own Me Anymore
     The Secret Sisters
• The Laughing Apple
     Yusuf / Cat Stevens
Field 13 - American Roots Music
Category 52 - Best Regional Roots Music Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.)
• Top Of The Mountain
     Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
• Ho'okena 3.0
     Ho'okena
• Kalenda
     Lost Bayou Ramblers
• Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
     Northern Cree
• Pua Kiele
     Josh Tatofi
Field 14 - Reggae
Category 53 - Best Reggae Album
(For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.)
• Chronology
     Chronixx
• Lost In Paradise
     Common Kings
• Wash House Ting
     J Boog
• Stony Hill
     Damian "Jr. Gong" Marley
• Avrakedabra
     Morgan Heritage
Field 15 - World Music
Category 54 - Best World Music Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental world music recordings.)
• Memoria De Los Sentidos
     Vicente Amigo
• Para Mi
     Buika
• Rosa Dos Ventos
     Anat Cohen & Trio Brasileiro
• Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
     Ladysmith Black Mambazo
• Elwan
     Tinariwen
Field 16 - Children's
Category 55 - Best Children's Album
(For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.)
• Brighter Side
     Gustafer Yellowgold
• Feel What U Feel
     Lisa Loeb
• Lemonade
     Justin Roberts
• Rise Shine #Woke
     Alphabet Rockers
• Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World
     Ladysmith Black Mambazo
Field 17 - Spoken Word
Category 56 - Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
• Astrophysics For People In A Hurry
     Neil Degrasse Tyson
• Born To Run
     Bruce Springsteen
• Confessions Of A Serial Songwriter
     Shelly Peiken
• Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders)
     Bernie Sanders And Mark Ruffal
• The Princess Diarist
     Carrie Fisher
Field 18 - Comedy
Category 57 - Best Comedy Album
(For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)
• The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas
     Dave Chappelle
• Cinco
     Jim Gaffigan
• Jerry Before Seinfeld
     Jerry Seinfeld
• A Speck Of Dust
     Sarah Silverman
• What Now?
     Kevin Hart
Field 19 - Musical Theater
Category 58 - Best Musical Theater Album
(For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.)
• Come From Away
     Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
• Dear Evan Hansen
     Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
• Hello, Dolly!
     Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)
Field 20 - Music for Visual Media
Category 59 - Best Compilation Soundtrack For Visual Media
(Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).)
• Baby Driver
     (Various Artists)
• Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
     (Various Artists)
• Hidden Figures: The Album
     (Various Artists)
• La La Land
     (Various Artists)
• Moana: The Songs
     (Various Artists)
Field 20 - Music for Visual Media
Category 60 - Best Score Soundtrack For Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.)
• Arrival
     Jóhann Jóhannsson, composer
• Dunkirk
     Hans Zimmer, composer
• Game Of Thrones: Season 7
     Ramin Djawadi, composer
• Hidden Figures
     Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers
• La La Land
     Justin Hurwitz, composer
Field 20 - Music for Visual Media
Category 61 - Best Song Written For Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• City Of Stars
     Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
• How Far I'll Go
     Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
• I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)
     Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (ZAYN & Taylor Swift)
• Never Give Up
     Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
• Stand Up For Something
     Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)
Field 21 - Composing/Arranging
Category 62 - Best Instrumental Composition
(A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)
• Alkaline
     Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
• Choros #3
     Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
• Home Free (For Peter Joe)
     Nate Smith, composer (Nate Smith)
• Three Revolutions
     Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)
• Warped Cowboy
     Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Field 21 - Composing/Arranging
Category 63 - Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• All Hat, No Saddle
     Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
• Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can
     John Williams, arranger (John Williams)
• Home Free (For Peter Joe)
     Nate Smith, arranger (Nate Smith)
• Ugly Beauty/Pannonica
     John Beasley, arranger (John Beasley)
• White Christmas
     Chris Walden, arranger (Herb Alpert)
Field 21 - Composing/Arranging
Category 64 - Best Arrangement, Instruments and Vocals
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Another Day Of Sun
     Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
• Every Time We Say Goodbye
     Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
• I Like Myself
     Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
• I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York
     Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
• Putin
     Randy Newman, arranger (Randy Newman)
Field 22 - Package
Category 65 - Best Recording Package
• El Orisha De La Rosa
     Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)
• Mura Masa
     Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)
• Pure Comedy (Deluxe Edition)
     Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)
• Sleep Well Beast
     Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)
• Solid State
     Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)
Field 22 - Package
Category 66 - Best Boxed Or Special Limited Edition Package
• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
     Tim Breen, art director (Various Artists)
• Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 - 2014)
     Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
• May 1977: Get Shown The Light
     Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
• The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
     Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)
• Warfaring Strangers: Acid Nightmares
     Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
Field 23 - Notes
Category 67 - Best Album Notes
• Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
     Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)
• Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
     Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
• The Complete Piano Works Of Scott Joplin
     Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
• Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute
     David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
• Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
     Lynell George, album notes writer (Otis Redding)
• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
     Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)
Field 24 - Historical
Category 68 - Best Historical Album
• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
     Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
• The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
     Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)
• Leonard Bernstein - The Composer
     Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)
• Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
     Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
     Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)
Field 25 - Production, Non-Classical
Category 69 - Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.))
• Every Where Is Some Where
     Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)
• Is This The Life We Really Want?
     Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)
• Natural Conclusion
     Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
• No Shape
     Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)
• 24K Magic
     Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)
Field 25 - Production, Non-Classical
Category 70 - Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.))
• Calvin Harris
     • Don’t Quit (DJ Khaled & Calvin Harris Featuring Travis Scott & Jeremih) 
     • Funk Wav Bounces Vol. 1 (Calvin Harris Featuring Various Artists) 
• Greg Kurstin
     • Concrete And Gold (Foo Fighters) 
     • Dear Life (Beck) 
     • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) 
     • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari)
     • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui)
     • Wall Of Glass (Liam Gallagher) 
• Blake Mills
     • Darkness And Light (John Legend) 
     • Eternally Even (Jim James) 
     • God Only Knows (John Legend & Cynthia Erivo Featuring yMusic)
     • Memories Are Now (Jesca Hoop) 
     • No Shape (Perfume Genius) 
     • Semper Femina (Laura Marling) 
• No I.D.
     • America (Logic Featuring Black Thought, Chuck D & Big Lenbo & No ID)
     • The Autobiography (Vic Mensa) 
     • 4:44 (JAY-Z) 
• The Stereotypes
     • Before I Do (Sevyn Streeter) 
     • Better (Lil Yachty Featuring Stefflon Don) 
     • Deliver (Fifth Harmony) 
     • Finesse (Bruno Mars) 
     • Mo Bounce (Iggy Azalea) 
     • Sunshine (Kyle Featuring Miguel)
     • That's What I Like (Bruno Mars) 
Field 25 - Production, Non-Classical
Category 71 - Best Remixed Recording
(A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)
• Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)
     Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
• Funk O' De Funk (SMLE Remix)
     SMLE, remixers (Bobby Rush)
• Undercover (Adventure Club Remix)
     Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)
• A Violent Noise (Four Tet Remix)
     Four Tet, remixer (The xx)
• You Move (Latroit Remix)
     Dennis White, remixer (Depeche Mode)
Field 26 - Surround Sound
Category 72 - Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).)
• Early Americans
     Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
• Kleiberg: Mass For Modern Man
     Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
• So Is My Love
     Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
• 3-D The Catalogue
     Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
• Tyberg: Masses
     Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
Field 27 - Production, Classical
Category 73 - Best Engineered Album, Classical
(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
• Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
     Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
• Kleiberg: Mass For Modern Man
     Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
• Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
     Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
     Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
• Tyberg: Masses
     John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
Field 27 - Production, Classical
Category 74 - Producer Of The Year, Classical
(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
• Blanton Alspaugh
     • Adamo: Becoming Santa Claus (Emmanuel Villaume, Kevin Burdette, Keith Jameson, Lucy Schaufer, Hila Plitmann, Matt Boehler, Jonathan Blalock, Jennifer Rivera & Dallas Opera Orchestra)
     • Aldridge: Sister Carrie (William Boggs, Keith Phares, Matt Morgan, Alisa Suzanne Jordheim, Stephen Cunningham, Adriana Zabala, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
     • Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
     • Death & The Maiden (Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra)
     • Handel: Messiah (Andrew Davis, Noel Edison, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
     • Haydn: Symphonies Nos. 53, 64 & 96 (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
     • Heggie: It's A Wonderful Life (Patrick Summers, William Burden, Talise Trevigne, Andrea Carroll, Rod Gilfry & Houston Grand Opera)
     • Tyberg: Masses (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
• Manfred Eicher
     • Mansurian: Requiem (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
     • Monk, M.: On Behalf Of Nature (Meredith Monk & Vocal Ensemble)
     • Point & Line - Debussy And Hosokawa (Momo Kodama)
     • Rímur (Arve Henriksen & Trio Mediaeval)
     • Silvestrov: Hieroglyphen Der Nacht (Anja Lechner)
• David Frost 
     • Alma Española (Isabel Leonard)
     • Amplified Soul (Gabriela Martinez)
     • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss)
     • Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
     • Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio)
     • Laks: Chamber Works (ARC Ensemble)
     • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony)
     • Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley)
     • Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lučić, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Morten Lindberg
     • Furatus (Ole Edvard Antonsen & Wolfgang Plagge)
     • Interactions (Bård Monsen & Gunnar Flagstad)
     • Kleiberg: Mass For Modern Man (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
     • Minor Major (Oslo String Quartet)
     • Northern Timbre (Ragnhild Hemsing & Tor Espen Aspaas)
     • So Is My Love (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
     • Thoresen: Sea Of Names (Trond Schau)
• Judith Sherman
       • American Nocturnes (Cecile Licad)
     • The Birthday Party (Aki Takahashi)
     • Discovering Bach (Michelle Ross)
     • Foss: Pieces Of Genius (New York New Music Ensemble)
     • Secret Alchemy - Chamber Works By Pierre Jalbert (Curtis Macomber & Michael Boriskin)
     • Sevenfive - The John Corigliano Effect (Gaudette Brass)
     • Sonic Migrations - Music Of Laurie Altman (Various Artists)
     • Tribute (Dover Quartet)
     • 26 (Melia Watras & Michael Jinsoo Lim)
Field 28 - Classical
Category 75 - Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)
• Concertos For Orchestra
     Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
• Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches
     Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
• Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente
     Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
• Mahler: Symphony No. 5
     Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
     Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Field 28 - Classical
Category 76 - Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)
• Berg: Lulu
     Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
• Berg: Wozzeck
     Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus)
• Bizet: Les Pêcheurs De Perles
     Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
• Handel: Ottone
     George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D'Oro)
• Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel
     Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)
Field 28 - Classical
Category 77 - Best Choral Performance
(Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.)
• Bryars: The Fifth Century
     Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
• Handel: Messiah
     Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
• Mansurian: Requiem
     Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
• Music Of The Spheres
     Nigel Short, conductor (Tenebrae)
• Tyberg: Masses
     Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)
Field 28 - Classical
Category 78 - Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
(For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.)
• Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1
     Arcangelo
• Death & The Maiden
     Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
• Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert
     Stile Antico
• Franck, Kurtág, Previn & Schumann
     Joyce Yang & Augustin Hadelich
• Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016
     Martha Argerich & Various Artists
Field 28 - Classical
Category 79 - Best Classical Instrumental Solo
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.)
• Bach: The French Suites
     Murray Perahia
• Haydn: Cello Concertos
     Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
• Levina: The Piano Concertos
     Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
• Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2
     Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
• Transcendental
     Daniil Trifonov
Field 28 - Classical
Category 80 - Best Classical Solo Vocal Album
(Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.)
• Bach & Telemann: Sacred Cantatas
     Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
• Crazy Girl Crazy - Music By Gershwin, Berg & Berio
     Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
• Gods & Monsters
     Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
• In War & Peace - Harmony Through Music
     Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
• Sviridov: Russia Cast Adrift
     Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)
Field 28 - Classical
Category 81 - Best Classical Compendium
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.)
• Barbara
     Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
• Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto
     Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
• Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir
     Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
• Les Routes De L'Esclavage
     Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
• Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger
     Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer
Field 28 - Classical
Category 82 - Best Contemporary Classical Composition
(A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)
• Danielpour: Songs Of Solitude
     Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
• Higdon: Viola Concerto
     Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
• Mansurian: Requiem
     Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
• Schoenberg, Adam: Picture Studies
     Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Zhou Tian: Concerto For Orchestra
     Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)
Field 29 - Music Video/Film
Category 83 - Best Music Video
(Award to the artist, video director, and video producer.)
• Up All Night
     Beck
     Canada, video director; Laura Serra Estorch & Oscar Romagosa, video producers
• Makeba
     Jain
     Lionel Hirle & Gregory Ohrel, video directors; Yodelice, video producer
• The Story Of O.J.
     JAY-Z
     Shawn Carter & Mark Romanek, video directors; Daniel Midgley, video producer
• Humble.
     Kendrick Lamar
     The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers
• 1-800-273-8255
     Logic Featuring Alessia Cara & Khalid
     Andy Hines, video director; Andrew Lerios, video producer
Field 29 - Music Video/Film
Category 84 - Best Music Film
(For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.)
• One More Time With Feeling
     Nick Cave & The Bad Seeds
     Andrew Dominik, video director; Dulcie Kellett & James Wilson, video producers
• Long Strange Trip
     (The Grateful Dead)
     Amir Bar-Lev, video director; Alex Blavatnik, Ken Dornstein, Eric Eisner, Nick Koskoff & Justin Kreutzmann, video producers
• The Defiant Ones
     (Various Artists)
     Allen Hughes, video director; Sarah Anthony, Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Laura Lancaster, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams, video producers
• Soundbreaking
     (Various Artists)
     Maro Chermayeff & Jeff Dupre, video directors; Joshua Bennett, Julia Marchesi, Sam Pollard, Sally Rosenthal, Amy Schewel & Warren Zanes, video producers
• Two Trains Runnin'
     (Various Artists)
     Sam Pollard, video director; Benjamin Hedin, video producer

______

Follow me on Twitter: @OooLaLaBlog | @NJLALA 
Read my social media & blog tips: Blog Like A Boss!
Sign up for the LA LA INSIDER, my new, free e-newsletter!

Looking for promo? Read more info here!

0 Leave a Comment!:

Add your comments and thoughts below and click 'subscribe by email' button to receive follow up responses and other comments on this post.

Blogchives